Eloksal

Anodik oksidasyon ya da kısaca eloksal olarak adlandırdığımız bu işlem, seksen yıldan beri gerek dekoratif, gerekse endüstriyel uygulamalar için kullanılan çevre dostu bir yüzey işlem metodudur ve alüminyum ürünlere uygulanan en önemli yüzey işlemlerinden birisidir.
 
Alüminyum yüzeyinde atmosferik şartlara dayanımı arttıran, aynı zamanda da dekoratif görünüm kazandıran alüminyumun oksit tabakası ile elektrokimyasal olarak kaplanması işlemidir. Eloksal tabakası çok sert ve böylece aşınmaya karşı çok dayanıklı olduğundan, alüminyuma üstün özellikler kazandırır.

Eloksal tabakasının kalınlığını belirleyen unsurlar,profillerin kullanım yeridir. İç mekanlar için 10 mikron,dış mekanlar için 20 mikron kaplama tavsiye edilir.Ayrıca deniz kenarı gibi korozif ortamlarda da yüksek mikronlu profiller talep edilmelidir.

Kaplama sonrası yapılan renklendirme işlemi; elektrolitik renklendirme prosesi ile yapılmaktadır (Gri, Bronz, Kahverengi, Siyah, Sarı ve tonları) Profil yüzeylerine müşteri istekleri doğrultusunda eloksal prosesinden önce satinajlı ve parlak efektler de verilebilmektedir.

Eloksal tesisimizin aylık kapasitesi 600 ton, yıllık ise 7200 ton’dur. Eloksal uygulanabilecek maksimum boy 7000 mm’dir. Eloksal tabakasının kalınlığı standart 10-12 mikron’dur fakat isteğe göre 25 mikrona kadar yapabilmekteyiz.