Ekstrüzyon

Belli bir kesite sahip olan ve kesit/boy oranı küçük olan ,başka bir deyişle, boyu eninden çok daha fazla olan şekillendirilmiş malzemeler profil olarak tanımlanır. Ham maddenin, bir kuvvet uygulamasıyla kalıp içerisinden geçirilerek profil elde edilmesi işlemine ise ekstrüzyon adı verilir. Ekstrüzyon aynı zamanda bir kesit düşürme işlemidir.

Alüminyum billetin kesiti, alüminyum profilin kesitine dönüştürülmektedir. Bu nedenle, kullanılan billetin kesiti üretilecek profil kesitine ne kadar yakın ise, proses o kadar kolay olur. Bu durum, profil kalıplarının dizaynı kadar, uygun ekstrüzyon pres seçimini de gerektirir. Sonuç olarak ince ve küçük profillerin üretimi için küçük ölçüde billet ve uygun kuvvette pres, büyük profiller için de büyük ölçülerde kalıp, billet ve pres gereklidir.

Ekstrüzyon işleminde biyetler 420-470 dereceye ısıtılır. Kalıplar 450 derecede olmalıdır. Presten çıkan profillerin sıcaklığı 500 derecenin üzerindedir. Profil soğutulur, germe işlemi yapılır ve istenen boyda kesilir. Profillerden istenen kondüsyonun-mekanik değerlerinin sağlanabilmesi için suni yaşlandırma işlemi yapılır.

Profillerin ölçü toleranslarının hangi değerde olacağı çeşitli standartlarla belirtilmiştir.Standartlarda gösterilen ölçülerin dışında üretim yapmak, müşteri ile üretici arasındaki anlaşmaya bağlıdır. Ancak, standartlardan daha dar toleranslarla profil üretmenin maliyetinin de fazla olacağı unutulmamalıdır.

Tesisimizde 1 adet 1600 ton 6 inç, 1 adet 1100 ton 5 inç ve 1 adet 700 ton 4 inç olmak üzere 3 adet ekstrüzyon presimiz mevcut.Toplam aylık kapasitemiz 700 ton, yıllık ise 8400 ton’dur.

Alüminyum ekstrüzyon endüstrisinde(profil,boru,çubuk,lama üretimi) en çok kullanılan alaşım 6000 serili EN AW 6063 alaşımıdır. Biçimlenebilme kabiliyeti yüksek, ısıl işlem ile mekanik değerleri önemli ölçüde arttırılabilen bu alaşım genel olarak bir Al-Mg-Si alaşımıdır. Bu alaşımla üretilmiş profillerin en yaygın kullanıldığı sektörler; inşaat/mimari cephe kaplama, pencereler, kapılar, dekorasyon, mobilya, otomotiv, elektrik/elektronik ve makina imalat sektörleridir. Tesisimizde 6000 serili alaşımların yanısıra 3000 ve 1000 li alaşımları da kullanabiliyoruz.